Календар оновлень:

Події міста:14.07.2024, 13:11
Полтавцям до відома:12.07.2024, 09:35
Заяви прес-служби:13.11.2023, 08:49
Документи:12.07.2024, 00:00
 
Останнє оновлення: 14.07.2024, 13:11
ГородянамЦ Н А П Для юридичних осіб Для бізнесу та інвестора For foreign visitors
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Екологічний бюлетень стану забруднення атмосферного повітря в Полтаві за 2017 рік

15.02.2018, 15:21

Лабораторією Полтавського центру з гідрометеорології проводяться систематичні спостереження за забрудненням атмосферного повітря за стандартною повною програмою щоденно (4 рази на добу) окрім неділі і святкових днів на 4-х стаціонарних постах.

За звітній рік у складі державної мережі моніторингу Гідрометслужби за станом забруднення атмосфери змін у розташуванні та кількості постів не відбулося.

Торік відібрано 22 344 проби повітря, що складає 103% виконання річного плану, в т.ч. по основним загальнопоширеним забруднюючим речовинам (пил, діоксин сірки, оксид вуглецю, діоксин азоту) – 13 272. Визначення специфічних речовин, які характерні для джерел викидів міста, становить 41%.

За даними спостережень встановлено, як і в попередні роки, загальне фонове забруднення здебільшого обумовлено наявністю в атмосферному повітрі шкідливих домішок: формальдегіду, пилу, діоксиду азоту, оксиду вуглецю, оксиду азоту.

Аналіз вимірювань показав, що із загальної кількості проб виявлено 90 випадків (0,4%) з перевищенням ГДК (гранично допустима концентрація), що на 0,1% вище попереднього року.

Як свідчать підрахунки із 10 визначаємих інгредієнтів лише вміст формальдегіду перевищує середньодобову ГДК в 1,5 рази, що порівняно з 2016 роком підвищився, а вміст пилу на рівні ГДК.

Загалом середньорічні концентрації в кратності ГДК в цілому по місту становили: по діоксиду азоту – 0,75 ГДК, оксиду вуглецю – 0,6 ГДК, оксиду азоту і фтористому водню – 0,3 ГДК, аміаку – 0,25 ГДК, хлористому водню – 0,10 ГДК, діоксиду сірки 0,08 ГДК, розчинним сульфатам – 0,01 мг/м3.

Вміст в атмосферному повітрі 8 елементів важких металів, зокрема: кадмію, заліза, марганцю, міді, нікелю, свинцю, хрому, цинку за даними лабораторії моніторингу важких металів Центральної геофізичної обсерваторії Гідрометцентру (м.Київ) нижче гранично допустимих вимог.

Визначення вмісту бенз(а)пірену тимчасово призупинено в Донецькій регіональній лабораторії через військові події.

Протягом 2017 року зафіксовані максимально разові концентрації: по формальдегіду- 1,7 ГДК (ПСЗ№7), з пилу та оксиду вуглецю – 1,6 ГДК (ПСЗ №3,6,7) в районі площі Зигіна.

Повторюваність випадків перевищення максимально разової ГДК у цілому по місту становила: по пилу в 1,9 % проб, оксиду вуглецю – 1,4 %, формальдегіду – 0,4%.

Упродовж минулого року в Полтаві не відмічалось випадків високого рівня забруднення атмосфери (5 ГДК і вище максимально разової концентрації).

У річному ході середньомісячних концентрацій запиленість повітря 2,1 ГДК с.д. спостерігалась у серпні, вересні та жовтні (1,9 ГДК с.д.), що обумовлено малою кількістю опадів (12,9 мм) та високим температурним фоном.

Підвищений вміст формальдегіду -2,3 ГДК с.д., діоксду азоту – 1,25 ГДК с.д., оксиду азоту – 0,7 ГДК с.д., аміаку – 0,5 ГДК с.д., фтористого водню – 0,4 ГДК с.д., спостерігався в серпні, що пояснюється спекотною погодою (максимум сягав +35,8 С), а середньорічна температура була 2,2 С вище норми. За даними спостережень вміст оксиду вуглецю – 0,8 ГДК с.д. зафіксовано в жовтні при застої повітря 29% і недостатньою кількістю опадів 2 мм.

Як і в попередні роки продовжує простежуватися закономірність сезонних змін середньомісячних концентрацій. Саме в холодний період зростає забрудненість діоксидом сірки та розчинними сульфатами, що пов’язано з більшим викидом продуктів згорання палива.

Середньомісячні концентрації оксиду вуглецю – 0,6 ГДК, хлористого водню – 0,1 ГДК.

На основі даних спостережень стану забруднення атмосферного повітря на території міста Полтава в контрольованих точках свідчить, що, як і раніше, підвищений рівень забруднення атмосфери характерний для Супрунівського промвузла (ПСЗ №7) ІЗА – 5,15, а також в зоні впливу заводу Полтавський алмазний інструмент (ПСЗ №6) ІЗА – 4,80 і районів, які прилягають до площі Зигіна (ПСЗ №3) ІЗА – 3,92 та вулиць з інтенсивним рухом транспорту зокрема: Зіньківська, М.Бірюзова, Пушкіна, Шевченка, Європейська, Соборності, Кагамлика, Алмазна, та інші.

Найнижчий рівень забруднення (ІЗА –2,62) відмічався в зоні, що прилягає до міського парку відпочинку «Перемога» (ПСЗ №1).

За підрахунками загальний рівень забруднення атмосферного повітря в Полтаві в 2017 році з індексом забруднення атмосфери (ІЗА) становив 4,52, що значно нижчий за середній рівень по Україні.

Порівняно з 2016 роком в Полтаві він дещо підвищівся (було 3,70) за рахунок підвищення середньорічного вмісту діоксиду азоту, оксиду вуглецю та формальдегіду.

За звітній період зменшилась кількість опадів при нормі 560,0 мм випало 442,7 мм, що складає 78% від річної норми. Відносна вологість повітря була на 3% нижче норми.

Підсумовуючи результати спостережень середньорічних концентрацій в динаміці за останні 5 років (2013-2017 р.р.) слід зазначити, що намітилась тенденція стабілізації вмісту в повітрі діоксиду сірки, розчинних сульфатів, хлористого водню, аміаку. Знизилася забрудненість пилом, оксидом вуглецю, оксидами азоту та фтористим воднем. Знизилася забрудненість пилом, оксидом вуглецю та фтористим воднем.

Проте. У порівнянні з попереднім роком дещо зросла забрудненість формальдегідом.

Протягом року кислотно-лужна рівновага (рН) атмосферних опадів знаходилась в межах 5,6 – 6,5, що не перевищує відповідні граничні значення. Критеріями чистих нормальних опадів відповідають значення (5,6-7,0).

Використані матеріали Полтавського обласного центру з гідрометеорології

Городянам