Календар оновлень:

Події міста:Сьогодні, 15:13
Полтавцям до відома:18.01.2025, 12:42
Заяви прес-служби:13.11.2023, 10:49
Документи:17.01.2025, 02:00
 
Останнє оновлення: 19.01.2025, 15:13
МістянамЦ Н А П Для юридичних осіб Для бізнесу та інвестора For foreign visitors
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

Гендерна рівність у сфері праці: роз'яснення

20.07.2023, 15:37

На сьогодні однією з актуальних проблем нашого суспільства є гендерна нерівність у реалізації чоловіками та жінками своїх прав та можливостей на ринку праці. І хоча наше законодавство містить положення, спрямовані на захист прав жінок, що перебувають у трудових відносинах, все ще існує низка недоліків та дискримінаційних практик.

Дискримінація за ознакою статі у соціально-трудових відносинах може проявлятися через нерівний доступ до професійного навчання, підвищення кваліфікації та перепідготовки, у тому числі отримання досвіду практичної роботи, необґрунтовану чи безпідставну нерівність в оплаті праці, неоднакові умови праці та організації робочого часу, а також через нерівний доступ до отримання компенсацій та допомоги.

Очевидна нерівність позицій жінок та позицій чоловіків на ринку праці при­звела до фемінізації бідності. Жінки складають більшість серед соціально-незахищених категорій громадян. Скрутне матеріальне становище нерідко штовхає жінок на заробітчанство за кордоном, вони їдуть в основному нелегально, залишаючи малолітніх дітей на своїх родичів, що нерідко означає звичайну дитячу бездоглядність, а, відтак, нерідко і безпритульність.

У зв’язку з тим, що наше суспільство визначилося з власними ціннісни­ми і геополітичними орієнтирами, спрямованими на розвиток демократичної мо­делі суспільства європейського зразка, проблема забезпечення гендерної рівності є важливою ланкою в досягненні цієї мети.

Статтями 24 та 43 Конституції України встановлено, що не може бути привілеїв чи обмежень, зокрема, за ознаками статі, а рівність прав жінки і чо­ловіка забезпечується наданням жінкам рівних із чоловіками можливостей у праці та винагороді за неї, створенням державою умов для повного здійснення громадянами права на працю та гарантуванням нею рівних можливостей у виборі професії та роду трудової діяльності.

Відповідно до чинного законодавства кожен роботодавець зобов’язаний  забезпечувати жінкам і чоловікам рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці. Він зобов’язаний також: забезпечува­ти жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов’язками; здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці; уживати заходів щодо створення безпеч­них для життя і здоров’я умов праці; уживати заходів щодо унеможливлення ви­падків сексуальних домагань.

Чинним законодавством України передбачено, що особа, яка вважає, що стосовно неї було застосова­но дискримінацію за ознакою статі чи вона стала об’єктом сексуальних домагань, має право звернутися зі скаргою до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, уповноважених осіб (ко­ординаторів) з питань забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в органах виконавчої влади та органах місцевого самоврядування, правоохорон­них органів держави та суду.

Особа має також право на відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди, завданих їй унаслідок дискримінації за ознакою статі чи сексуальних до­магань. Моральна шкода відшкодовується незалежно від матеріальних збитків, які підлягають відшкодуванню, та не пов’язана з їх розміром.

Особи, винні в порушенні вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, несуть цивільну, адміністративну та криміна­льну відповідальність згідно із законом.

Насамкінець слід зазначити, що забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків у сфері праці має вагоме значення для належної реалізації кожною людиною конституційного права на працю. Виключення гендерної дискримінації у цій сфері є надважливим і для формування громадянського суспільства, де кожна працездатна людина матиме рівний обсяг прав та можливостей, з урахуванням пільг та обмежень, встановлених законодавством, для отримання роботи не в залежності від її статі, а виходячи з рівня фахових теоретичних знань, певних практичних вмінь та навичок, освіти, тощо. 

Інші новини за цей день:

Для відвідувачів терцентру Подільської районної у м. Полтава ради провели захід зі скандинавської ходьби —16:56
#СпадщинаДержавництва — Іван Стешенко —16:29
У Полтаві планують закупити спеціальну комунальну техніку на понад 200 млн грн —16:00
Для відвідувачів терцентру Київської районної у м. Полтава ради провели змагання з дартсу —15:44
Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради інформує —14:54
20 липня — День шахів —14:24
До уваги мешканців! —14:02
Трансляція засідання постійної комісії з питань з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму —12:55
Для дітей провели майстер-клас «Розпис шоперів еко-сумки" —11:23
Графік засідань постійних комісій —09:55
Україна пам'ятає... —09:00

Журналістам до відома

13.11.2023, 08:49.  Заходи на 14. 11. 2023 Читати далі

13.11.2023, 08:38.  Заходи на 13. 11. 2023 Більше інформації

29.09.2023, 18:08.  Заходи на 1 жовтня 2023 року Читати далі

26.09.2023, 09:15.  Заходи на 26 вересня Читати далі

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.