Календар оновлень:

Події міста:Сьогодні, 09:00
Полтавцям до відома:23.05.2024, 13:43
Заяви прес-служби:13.11.2023, 08:49
Документи:24.05.2024, 00:00
 
Останнє оновлення: 27.05.2024, 09:00
ГородянамЦ Н А П Для юридичних осіб Для бізнесу та інвестора For foreign visitors
Петиція Публічна інформація Документи Місто Міська влада Події міста Приймальня Всі розділи
Полтава

Офіційний сайт Полтавської міської ради
та виконавчого комітету

Полтава — перлина України,
її історична і духовна скарбниця —
місто, в якому хочеться жити.

#СпадщинаДержавництва: стартує онлайн проєкт

18.07.2023, 14:40

28 липня – День Української Державності. 

Це особлива дата, коли ми шануємо людей, які відстоювали нашу країну й боролися за її незалежність. 

У цей день ми нагадуємо собі про історію Української державності, щоб зміцнити нашу єдність та готовність протистояти російській агресії. 

Напередодні Дня Української Державності Департамент культури, молоді та сім’ї Полтавської міської ради представляє онлайн проєкт під назвою #СпадщинаДержавництва.

Гетьман Пилип Орлик – автор першої Конституції України.

Серед визначних державних і культурних діячів козацької доби чільне місце посідає Пилип Орлик. Народився майбутній гетьман 11 жовтня 1672 року у селі Косута Ошмянського повіту Віленського воєводства Великого князівства Литовського (нині Вілейський район Мінської області у Білорусі). Навчався у Києво-Могилянській академії. 1698 року одружився з  донькою полтавського полковника Павла Герцика Ганною. Цей шлюб ставив П. Орлика ближче до козацької аристократії Гетьманщини. Він полишив службу в Київській митрополії, переселився до Батурина, де посів ранг канцеляриста, а згодом старшого канцеляриста і реєнта Генеральної військової канцелярії.  Гетьман І. Мазепа залучав до свого оточення талановитих і освічених людей. Таким був і П. Орлик. 

29 жовтня 1708 року гетьман І. Мазепа разом з козаками перейшов на сторону шведського короля Карла ХІІ. У цей час генеральний писар брав участь у виробленні важливого документа – союзницького договору між Україною і Швецією. Так Пилип Орлик разом із державним секретарем Олафом Гермеліном підготував українською мовою маніфест Карла ХІІ до українського народу. Водночас генеральний писар оформляв листування гетьмана І. Мазепи з кошовим отаманом Запорізької Січі, кримським ханом, турецьким султаном, польським королем. Долучився Пилип Орлик і до оформлення договору між Карлом ХІІ, гетьманом І. Мазепою і запорожцями у Великих Будищах, де знаходилася штабквартира короля та гетьмана. 

По смерті І. Мазепи серед української еміграції, яка оселилася у Бендерах, постало питання про його наступника. На козацькій раді 5 квітня 1710 року гетьманом України було обрано П. Орлика. У день виборів була проголошена угода-договір між новообраним гетьманом, старшиною й козаками. Державний документ мав назву «Правовий уклад та Конституції відносно прав і вольностей Війська Запорозького»  і увійшов в історію як перша Конституція України. 
10 травня 1710 року Карл ХІІ, як протектор України, затвердив обрання П. Орлика гетьманом. Також було укладено новий договір між Україною і Швецією, в якому підтверджувалися гарантії незалежності й самостійності України. Одночасно делегація від П. Орлика вела переговори з кримським ханом й уклала з ним угоду про спільні дії супроти Московії; велися переговори з турецькими урядовцями. 10 листопада 1710 року турецький султан Ахмед ІІІ оголосив війну Московії, що означало вступ Туреччини у Північну війну. Петро І, щоб покінчити з українською еміграцією, шведськими військами і на виклик Туреччини спішно перекидає полки з Прибалтики на південь до Дністра і Пруту. Запорізькі козаки з К. Гордієнком і П. Орликом вирішили діяти в тилу московських військ, тобто здійснити похід на українські міста Правобережжя 1711-1714 рр. 

13 червня 1713 року в Адріанополі було підписано договір між Московією й Туреччиною на 25 років, за яким Правобережна Україна відходила до Польщі, Лівобережна з Києвом – до Московії, запорожці прийняли протекторат кримського хана, стосунки із запорожцями, за наказом московського уряду, були суворо заборонені. Вирішення українського питання, за яке боровся П. Орлик, відступало на довгий час.
У цей період, ймовірно, влітку 1712 або на початку 1713 року П. Орлик оприлюднив «Вивід прав України» з метою обґрунтувати перед Західною Європою права України і Орлика як її гетьмана (перегукується із знаменитим маніфестом до європейських країн І. Виговського 1658 року). 

У жовтні 1714 року Карл ХІІ покинув Туреччину, а з ним П. Орлик і його найближче оточення. На деякий час вони оселилися у невеликому містечку Крістіанстаді на півдні Швеції. Згодом емігранти перебралися до Стокгольма. Головним завданням Орликової політики у Швеції було схилити європейські країни до коаліції проти Московії. 

Після смерті Карла ХІІ у 1718 році і зміни в міжнародній ситуації П. Орлик вирішив покинути Швецію, очолити Запорозьке військо, яке перебувало у володіннях кримського хана в Олешках. У Ганновері, Брауншвейгу, Празі, Бреславлі вів переговори з європейськими дипломатами, ознайомив їх з українським питанням.

По завершенні Північної війни П. Орлик змушений був переїхати до містечка Салоніки у Греції, де прожив дванадцять літ. Тут гетьман активно працював, постійно спілкувався з європейськими консулами, зустрічався з турецькими урядовцями. 
З нового 1729 року розпочинається нова доба у політичній діяльності  П. Орлика, помічником його у справі боротьби за національну ідею стає син Григір. 2 лютого 1734 року П. Орлику було дозволено залишити Салоніки і виїхати до Криму. Сповнений надії на визволення України, він поспішає до запорожців. Але коли 22 квітня 1734 року прибув до Бендер, то дізнався про перехід запорожців під владу Московії. У 1741 році П. Орлик, за сприяння шведських і французьких дипломатів, переїхав до Ясс. Сюди ж він хотів перевезти дружину Ганну, з якою не бачився двадцять років. Але так і не зустрівся з нею, бо 22 травня 1742 року помер.

Українську справу Орлика продовжували його син Григір, дружина Ганна, соратники Ф.Нахимовський і Ф.Мирович. І в 50-х роках XVIII століття «вони своєю активною діяльністю в Європі не давали спокою царському уряду». Їхні зусилля не увінчалися успіхом, але не були марними, вогник боротьби за волю і самостійність України не згасав навіть у найтяжчі роки реакції.

Інші новини за цей день:

Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради інформує: що робити, якщо не встигли добігти до укриття під час обстрілу —15:27
Е-Рецепт: відповіді на питання, що найбільше хвилюють українців —13:57
Рятувальники закликають не нехтувати правилами поведінки на воді —13:28
До 170-річчя від дня народження письменника-гуманіста та правозахисника: Володимир Короленко — Праведник України —11:27
Військовослужбовців та їх сім'ї запрошують на санаторно–курортне оздоровлення —10:54
Загинули, захищаючи Україну… —10:03
У Полтаві проведуть етнофестиваль «Мандрівка минувщиною» —09:27
Україна пам'ятає... —09:00

Журналістам до відома

13.11.2023, 08:49.  Заходи на 14. 11. 2023 Подробиці

13.11.2023, 08:38.  Заходи на 13. 11. 2023 Докладніше

29.09.2023, 18:08.  Заходи на 1 жовтня 2023 року Докладніше

26.09.2023, 09:15.  Заходи на 26 вересня Докладніше

Інша інформація

 

До вашого відома

Ви можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу.