ЗАСМАГАЙТЕ ВІДПОВІДАЛЬНО21.06.2023, 15:00 ЗАСМАГАЙТЕ ВІДПОВІДАЛЬНО
Багатьом людям подобається, як їхня шкіра виглядає після засмаги, але тривале перебування на сонці пов'язане з багатьма ризиками, зокрема, раком шкіри.
«Здорової засмаги» – не існує. Навіть, використовуючи сонцезахисний крем, засмагати небезпечно. Виробництво меланіну (відповідає за пігментацію шкіри) – це спосіб тіла захистити вас від пошкодження УФ-випромінюванням. Його продукують особливі клітини шкіри – меланоцити. У кожного однакова кількість меланоцитів, проте у когось ці клітини продукують більшу кількість меланіну, наприклад, це спостерігається у людей з більш темною шкірою. Ті, хто мають світлу шкіру, ризикують отримати сонячний опік.
Ультрафіолетове (УФ) випромінювання – це форма неіонізуючого випромінювання, що випромінюється сонцем та штучними джерелами, наприклад, солярієм.
УФ-випромінювання сприяє утворенню життєво важливих поживних речовини та вітаміну D (їх також можна отримати через їжу). Надмірне опромінення може становити ризик. Сонячні опіки, передчасне старіння та рак шкіри – все це ризик довготривалого перебування на сонці.
Пам’ятайте, що рак шкіри може розвинутися у людей будь-якого типу та кольору шкіри. Тому, захист від УФ-випромінювання є важливою відповідальністю не лише влітку, але й протягом року.
Деяким людям засмагати взагалі не можна, це: старші люди, алергіки, вагітні жінки та інші. У групі ризику: люди зі світлою шкірою, люди з родимками, хто в дитинстві згорав на сонці, у сім’ях, де в історії хвороби була діагностована меланома.
Засмагу можна зробити трохи безпечнішою, якщо перебувати на сонці протягом 15-20 хвилин щодня.
Якщо ви вирішили трішки позасмагати, робіть це відповідально та дотримуйтеся таких порад:
- Надівайте головний убір.
- Захищайте очі та правильно підбирайте сонцезахисні окуляри.
- Завжди використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру з SPF 30 або вище.
- Пийте більше рідини, щоб уникнути зневоднення організму. Обмежуйте час перебування на сонці. Ультрафіолетове випромінювання сонця найбільш інтенсивне з 11 години ранку до 16 години вечора.
Коли сонце світить найсильніше, ви можете залишатися в тіні. Сховайтеся у затінок, таким чином, ви зменшите ризик ураження та раку шкіри.
Уникнути надмірного перебування під променями сонця допоможе індекс ультрафіолету (УФ-індекс, UV Index). Цей показник вказує на те, наскільки сильними є сонячні УФ-промені. Стежити за ним можна у додатку «Погода» на інтернет-ресурсах.
УФ-індекс має такі показники:
1-2 – низька експозиція. Захист від сонця не потрібен.
3-5 – помірний вплив. Подумайте про захист від опіків, особливо з 11:00 до
16:00.
6-7 – висока експозиція. Захист необхідний для більшості тонів шкіри.
8-9 – дуже висока експозиція. Захист необхідний для всіх тонів шкіри.
Будьте уважними, перевіряйте УФ-індекс та не забувайте, чим вище значення, тим більший ризик сонячних опіків і менше часу потрібно, щоб пошкодити шкіру.
Також індекс ультрафіолету можна скористатися «правилом тіні». Подивіться на свою тінь, якщо вона коротша за ваш зріст, це означає, що сонячні УФ-промені сильні. Отже, ви можете згоріти на сонці. Потрібно захистити шкіру та знайти прихисток, щоб сховатися від сонця.
Знаючи ці правила, захищайте себе та своїх рідних від надмірного УФ-випромінювання. Це допоможе зберегти здоров’я та зменшити ризик раку шкіри.
(За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України). |
Журналістам до відома13.11.2023, 08:49. Заходи на 14. 11. 2023 Читати далі 13.11.2023, 08:38. Заходи на 13. 11. 2023 Більше інформації 29.09.2023, 18:08. Заходи на 1 жовтня 2023 року Подробиці 26.09.2023, 09:15. Заходи на 26 вересня Подробиці Інша інформація До вашого відомаВи можете отримувати оперативну інформацію з сайту Полтавської міської ради за допомогою RSS-каналу. |